Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

Dom pod zemou naplní predstavy o nízkoenergetickom bývaní v súlade s prírodou

Pridané: 28.2.2023

Krtkodomy sú čoraz obľúbenejším spôsobom bývania aj na Slovensku. Poskytujú komfort, sú ohľaduplné k prírode a na strechách možno vypestovať rôzne plodiny 

Posledné roky spojené s pandémiou boli obdobím, keď aj mestskí ľudia zrazu začali vyhľadávať pobyt v prírode. Prišli na to, že príroda je miestom, kde sa cítia slobodne, vyčistia si hlavu a nadýchajú sa v nej zdravšieho vzduchu oveľa viac ako v uliciach mesta. Bolo to aj obdobie, keď sa ľudia, ktorí uvažovali o stavbe svojho nového domu, napokon rozhodli pre krtkodom.

Ak človek nájde vhodný pozemok, potom samotná práca na takejto nehnuteľnosti potrvá zhruba šesť mesiacov. Tento druh domu sa dá postaviť aj na rovine, no súkromie, výhľad a nadhľad jeho majiteľ získa až zo svahu.

„Stačí svah s prevýšením od jeden a pol metra, ktorý sa predáva ešte ako rovinatý pozemok,“ približuje konateľ spoločnosti Krtkodom Martin Pribila. Po zarátaní prestojov pre počasie, dodacie lehoty a vzhľadom na súčasnú situáciu s občasným nedostatkom tovaru a kontrolou rozpočtu, stavba podľa neho bude hotová zhruba o dvanásť mesiacov. Bude mať podobu domu, ktorý je už plne pripravený na obývanie.


Použité materiály

Pri výstavbe krtkodomu sa zváži vhodnosť každého materiálu a vyberá sa s presným cieľom. Betón je voči tlaku zeminy, drevo na stropy či podlahy. M. Pribila zdôrazňuje, že pri stavbe sa minimalizuje oceľ a betón, pričom rád klientom odporúča hlinu, drevo, konope či podobné materiály.

„Už prvý krtkodom má hlinené steny aj podlahy, konopnú fasádu a recyklované sklo ako tepelnú izoláciu. Viac sa však sústredíme na vylúčenie plastov a recykláty. Bežný dom má zabudovaných až 252 kilogramov plastov. Tak prečo riešiť slamky? Vyriešme si domy,“ objasňuje M. Pribila.

Ťažšie, no do budúcna spoľahlivejšie riešenie, je náhrada plastových či asfaltových fólií betónom či kaučukovou izoláciou. V súčasnosti s odborníkmi z univerzít, technickým ústavom a výrobcami hľadajú spôsob použitia recyklovaného betónu. Patent existuje už tri roky, no použitie v praxi požaduje certifikáciu.

Energeticky pasívne bývanie

Tento druh ekologického bývania sa považuje za energeticky pasívny, ktorý majiteľovi domu šetrí náklady na prevádzku. Hoci pôsobí veľmi prírodne, keďže jeho väčšia časť je chránená zemou, zhotovený je z overených materiálov, ktoré sa využívajú i na stavbu štandardných murovaných domov. Zem, ktorá obklopuje stavbu, spôsobuje, že v interiéri je teplota približne 24 stupňov Celzia a stabilná vlhkosť vzduchu. To znamená, že v lete nie je potrebná elektrická klimatizácia.

Čo sa týka ceny stavby, tá je individuálna. Podobne ako pri štandardných tehlových domoch. Stavba na svahu je síce náročnejšia, no takýto pozemok sa predáva lacnejšie ako rovinatý. Na svahu má krtkodom cenovú výhodu vďaka integrovanému opornému múru v rámci konštrukcie domu.

„Kontrolné výpočty hovoria o piatich až desiatich percentách z ceny. Dizajn tvorí až tridsať percent, preto treba skôr striedmo vyberať posledných osem milimetrov, čo sú podlaha, omietky, obklady, svietidlá, ovládače a prípadný krb,“ opisuje M. Pribila.

Výhody krtkodomu

Výhod oproti štandardnému rodinnému domu má krtkodom niekoľko. Záhradu na streche domu, v ktorej môžete pestovať čokoľvek, čo má človek rád.

„Tepelnú batériu máte na dome, za domom alebo vedľa domu. Uložíte do nej teplo na dva až tri mesiace. Krtkodom je relatívne ľahké pripraviť off-grid aj s umývačkou, zváračkou, elektrickou varnou doskou aj zariadením na prácu z domu. Klimatizáciu možno vynechať. Pasívne vetranie funguje aj bez elektrickej energie,“ vyratúva majiteľ spoločnosti s tým, že krtkodom sa energeticky vymyká slovenským normám. Na porovnanie uvádza, že kým starší zateplený dom má mesačné náklady na energie 150 eur, v tej istej obci to krtkodom stojí prípojku za šesť eur.

Pre koho je tento druh bývania vhodný

Podľa M. Pribilu v istom životnom období človek zmení postoj k životu. Prestane mu stačiť pozlátko a začne od života žiadať viac.

„Tu sa naše cesty spájajú. Najspokojnejší ľudia sú vraj záhradníci. Medzi klientmi majú najkrajšie strešné záhradky dôchodcovia. Máme však aj klientov -mladé rodiny, ale aj ľudí, ktorí kúpili dom rodičom. Staviame dvojgeneračné domy aj sebestačné farmy aj moderné mestské domy pre ľudí s úspešnou kariérou. Najviac ma tešia odvážni ľudia, ktorí pred dôchodkom predali svoj veľký dom cudzej rodine a sebe kúpili menší a slobodnejší,“ uzatvára majiteľ spoločnosti, ktorá ponúka ľuďom nové bývanie domy pod zemou.

Zdroj: reality.trend.sk (27.04.2022)
Zdroj: krtkodom