Hypotéky sú čoraz drahšie a bude horšie. Čoraz viac ľudí fixuje úrok na dlhší čas
Rekord z marca objem poskytnutých hypoték síce nedosiahol, aj tak je však záujem o úvery na bývanie enormný
Hypotéky dražejú, záujem o ne naoko oslabuje. Objem nových poskytnutých hypoték v apríli klesol na 2,3 miliardy eur z marcového maxima vo výške troch miliárd eur. Napriek tomu, že medzimesačný objem nových hypoték je nižší ako v marci, stále je výrazne vyšší ako vo februári, keď sa dostal na necelých 2,1 miliardy eur.
Práve vo februári prvýkrát v histórii tento objem presiahol hranicu dvoch miliárd eur. V marci hypotéky vystrelili vzhľadom na to, že záujemcovia o bývanie začali vnímať zdražovanie hypoték a chceli ešte využiť mimoriadne výhodné podmienky úverov na bývanie.
Zdražovanie pokračuje
Záujem o hypotéky je teda naďalej enormný, apríl ale zreálnil záujem o tento druh úverov. Platí to aj napriek tomu, že ceny hypoték stúpajú. Priemerná úroková sadzba nových hypoték sa v apríli dostala na 1,28 percenta, medzimesačne tento priemer stúpol z hodnoty 1,08 percenta. Tento vývoj môže byť začiatkom nového trendu, keď bude objem čerpaných hypoték postupne klesať. Súvisí to s tým, že bývanie bude menej dostupnejšie.
„Viaceré faktory, ktoré vplývajú aj na dopyt klientov po nehnuteľnostiach, sa budú zhoršovať, či už je to nárast úrokových sadzieb, ktorý už klienti pocítili, hlavne pokiaľ si chcete zobrať nový úver, tie sadzby sú na inej úrovni ako bývali v minulosti. Inflácia bude stále viac znižovať disponibilný príjem klientov. Čiže vyzerá to, že tá dostupnosť bude klesať, aj dopyt bude klesať. Na druhej strane neočakávame nejaké prudké korekcie cien, pretože ponuka je stále obmedzená, takisto nám rastú ceny vstupov v stavebníctve, čiže čoskoro očakávame postupné spomaľovanie tempa rastu úverov,“ upozorňuje Marek Ličák, riaditeľ odboru finančnej stability NBS.
Apríl na hypotekárnom trhu je prelomový v tom, že priemerná úroková sadzba všetkých poskytnutých hypoték, starších aj nových, je nižšia ako priemerná úroková sadzba čisto nových úverov. Priemerná sadzba všetkých úverov sa v apríli dostala na 1,25 percenta. Táto sadzba je teda o 0,03 percentuálneho bodu nižšia ako priemer novoposkytnutých úverov.
V minulosti bolo úplne štandardné, že priemer za všetky úvery bol vyšší ako priemer pri nových hypotékach. Pre klientov to mohol byť signál, že ak sa rozhodnú pre refinancovanie svojho úveru, pravdepodobne niekde na trhu budú môcť získať výhodnejšiu ponuku. Teraz sa už situácia začína otáčať. Práve nízke úrokové sadzby pri nových úveroch znižovali trhový priemer, ktorý dlhodobo klesal.
Dlhšie fixácie sú v kurze
To, že záujemcovia o bývanie očakávajú vyššie úrokové sadzby, sa prejavuje aj v tom, že úvery, ktoré banky poskytujú, majú čoraz častejšie dlhú fixáciu úrokovej sadzby. Znamená to, že klienti v súčasnosti akceptujú o niečo vyššiu úrokovú sadzbu výmenou za to, že sa dlhší čas nebude meniť. Z údajov NBS vyplýva, že na konci prvého štvrťroku malo 27,7 percenta nových úverov fixáciu dlhšiu ako päť rokov. V januári 2021 malo takúto fixáciu len 2,6 percenta hypoték. Ešte na začiatku roka 2021, keď v ekonomike boli citeľné dôsledky pandémie, stavila väčšina záujemcov o úver na bývanie na to, že po roku si budú môcť pri výročí krátkej fixácie vybaviť ešte výhodnejší úver.
Fixácie na dlhšie obdobie spravidla majú úrokovú sadzbu vyššiu ako krátkodobé fixácie. Záväzok nemeniť úrokovú sadzbu totiž pre banky znamená väčšie riziko, preto sú tieto sadzby vyššie. Naopak, pri kratších fixáciách dokážu finančné inštitúcie pomerne flexibilne reagovať na aktuálnu situáciu na trhu. Preto môžu ponúknuť sadzby, ktoré sú pre klienta relatívne výhodnejšie. Výrazný nárast úverov s dlhou dobou splatnosti je jednoznačným odrazom očakávaní, že tak výhodná ponuka ako v súčasnosti, už na trhu s hypotékami dlho nebude.
Zdroj: trend.sk (01.06.2022)